Jak wykorzystać oświetlenie LED w ogrodzie?

oświetlenie led ogród lampki

Ogród i fasada domu zawsze powinny wyglądać pięknie. W ciągu dnia oświetlają je promienie słoneczne, a po zmroku musimy znaleźć sposób na to, by je zastąpić. Dzięki nowoczesnym lampom LED sprawimy, że ogród stanie się miejscem magicznym, a bryła domu zostanie podkreślona przez estetyczne architektoniczne kinkiety czy profile.

Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?

Projektując oświetlenie wokół domu, określmy główne zadania poszczególnych części podwórka czy ogrodu i wprowadźmy podział na strefy funkcjonalne. Tworząc projekt całego oświetlenia zewnętrznego, zwróćmy uwagę na rzeźbę terenu, kształt i metraż budynku, jego bryłę, nasadzenia oraz wysokość i rodzaj zastosowanego ogrodzenia. Do tych wszystkich warunków należy dobrać odpowiednie oświetlenie, a świetnie sprawdzą się lampy LED. Wybierając je, kierujmy się stylem budynku, aby zarówno posesja, jak i oświetlające ją elementy tworzyły spójną całość. W każdym ogrodzie są obszary, które trzeba bardziej doświetlić, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Wyróżnijmy miejsca pełniące funkcję rekreacyjną oraz punkty, gdzie odpowiednie światło może mieć charakter dekoracyjny. Ładne i reprezentacyjne lampy powieśmy przy bramie wyjazdowej oraz przy drzwiach wejściowych. Na tarasie czy werandzie sprawdzą się świetlne łańcuchy i lampiony lub taśmy LED. Dekoracyjny charakter mają ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do ładnej roślinności. W takich miejscach sprawdzą się niskie lampy słupkowe lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą świetlną ścieżkę.

Czytaj także  Jak oświetlić ogród latem

Piękny ogród po zmroku

Oświetlenie LED można wykorzystać na wiele różnych sposobów.Ekonomiczne źródła światła pozwolą na odrobinę szaleństwa, gdyż nie musimy obawiać się wysokich kosztów oświetlenia. W otoczeniu domu możemy wykorzystać żarówki LED i lampy stojące o różnych wysokościach.

W podświetlaniu roślinności doskonale sprawdzają się dekoracyjne lampiony, które warto ustawić w kąciku rekreacyjnym. Urodę roślin wydobędą także taśmy LED, kule świetlne i profile LED, które można rozlokować wzdłuż rabat, przy oczku wodnym, przy ogrodzeniu lub przy elementach małej architektury.

Jak oświetlić dom?

Oświetlenie zewnętrzne domu dopasujmy do stylu budynku. Najczęściej wybierane oświetlenie to kinkiety zewnętrzne, które mocuje na ścianach domu, przy wejściu, ogrodzeniu czy przy tarasach. Wybrać można również lampy sufitowe, na przykład plafony czy lampy wiszące. Bardzo popularne są także wszechstronne profile LED, które pozwalają na stworzenie każdego kształtu, na przykład pod balkonem czy zadaszeniem wejścia do domu. Dla przykładu, można podświetlić taras i drogę do ogrodu, by stworzyć spójną całość. Świecące taśmy LED można przykleić także do spodniej krawędzi stopni prowadzących z ogrodu na taras. Dzięki temu szybko znajdziemy drogę i unikniemy upadku ze schodów.

Lampy LED to doskonałe narzędzia, za pomocą których ozdobimy ogród czy dom. Tego typu lampy nie kosztują dużo, a mroczny zakątek zamienią w ogród pełen czarów.

Czytaj także  Małe co nieco o lampach LED

homelighting