Wiele osób ma problem z klasyfikowaniem barw pod względem ich temperatury. Każdy z nas słyszał, że kolory mogą być zimne lub ciepłe. Ale… które są które? Świadomość jakie kolory są ciepłe, a jakie zimne pomaga w doborze odpowiednich farb do malowania poszczególnych pomieszczeń w domu.
Podstawowe rozróżnienie temperatury kolorów
Barwy ciepłe działają na nas pobudzająco, ale pomniejszają optycznie pomieszczenia. Barwy zimne natomiast mają na nas kojący i uspokajający wpływ, a pomalowane nimi pomieszczenia wydają się większe. Większość z nas intuicyjnie jako kolory ciepłe odbiera barwy kojarzące się ze słońcem i latem, a jako zimne kolory związane ze śniegiem i zimą. W tak prostym ujęciu do kolorów ciepłych będziemy zaliczać czerwienie, pomarańcze, żółcie oraz brązy. Natomiast do kolorów zimny biel, czerń, odcienie niebieskiego, fioletu, a także zieleń. Mniej więcej taki rozkład kolorów otrzymamy przecinając koło barw na pół w miejscu, gdzie fiolet przechodzi w czerwień, a żółty w zielony.
Dokładany odbiór temperatury kolorów
Jest to rozróżnienie oczywiście jak najbardziej prawidłowe, jednak paleta barw jest na tyle bogata, że określenie temperatury kolorów jest dużo bardziej skomplikowane. Większość kolorów może występować zarówno w tonacji ciepłej, jak i zimnej. Tak naprawdę tylko jedna barwa bez względu na odcień jest zawsze ciepła – pomarańcz. Dodanie odrobiny pomarańczy do farby o chłodnym odcieniu, znacząco go ociepli.
Nie wierzysz? Przyjrzyj się odcieniom zieleni w ofercie różnych producentów farb. Kolor zielony w prostym rozróżnieniu jest kolorem zimnym, jednak w niektórych zestawieniach możesz zauważyć bardzo ciepły, niemal żółty odcień typu„zielone jabłuszko”, inne są trochę chłodniejsze lub zupełnie zimne. Inny przykład? Weźmy teraz dla odmiany jakąś ciepłą barwę. Czerwień może występować w pięknej malinowej tonacji, która ma w sobie dużo chłodnego różu. Na drugim biegunie znajduje się czerwień przyciemniona brązem, a zatem kolor ciepły.
Dodatkowo na odbieranie barwy może wpływać to, czy ściana została polakierowana. Lakier pokrywa kolor przezroczystą taflą, która może sprawiać wrażenie ściany delikatnie przykrytej lodem. Nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy, możemy odbierać wtedy kolor jako zimniejszy. Dotyczy to jednak bardziej wzmocnienia efektu podczas lakierowania ściany pomalowanej zimnym odcieniem farby niż oz imienia barwy ciepłej. Na przykład lakierowanie chłodnej zieleni sprawi, że odcień ten będzie wydawał się jeszcze zimniejszy, jednak nigdy nie zmieni koloru czerwonego na zimny.