W składzie większości dostępnych w sklepach klejów znajdziemy polimery, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Kleje przemysłowe są substancjami chemicznymi, więc mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kleje hot melt trzeba mocno rozgrzać, by je nałożyć. Jak to robić, by nie zaszkodzić zdrowiu? Czy używanie pistoletu do klejenia na ciepło jest bezpieczne? Czy kleje wydzielają opary?
Zanim zabierzemy się za klejenie pistoletem do klejenia na ciepło
Klej na gorąco produkuje się na bazie syntetycznych polimerów, ale jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, więc nazywa się go zielonym klejem. Spoiwo jest mocne, wytrzymałe i łączy powierzchnie bardzo szybko. Klejenie pistoletem do klejenia na ciepło nie jest trudne, jeśli zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa. Co ważne, kleje na gorąco nie zapychają dyszy, co dla producentów oznacza ograniczenie wydatków związanych z naprawą i konserwacją sprzętu.
Jak powinno się używać pistoletu do klejenia na ciepło z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?
Kleje na gorąco są powszechnie stosowane w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość łączenia. Utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 160˚C, więc naturalnym jest, że wydzielają opary. W przypadku nowoczesnych spoiw hot melt są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. W warunkach domowych również możemy ich używać bez obaw. Trzeba tylko uważać, by przypadkowo nie oparzyć się rozgrzanym spoiwem. W czasie używania pistoletu do klejenia na gorąco, gdy na chwilę go odłożymy, odsuńmy się na bezpieczną odległość.
Czy kleje hot melt są bezpieczne? Czy trzeba uważać w czasie używania pistoletu do klejenia na gorąco?
Klej na gorąco jest bezzapachowy, nie emituje szkodliwych oparów i jest bardzo wydajny. W związku z tym można go używać bez obaw. Jedynym zagrożeniem jest wysoka temperatura hot melt. Używając pistoletu do klejenia na gorąco musimy być bardzo ostrożni, by kropla kleju nas nie poparzyła. Jest to szczególnie ważne w zakładach przemysłowych, gdzie spoiwa są używane na masową skalę. Za pomocą klejów na gorąco przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego, gdy klei się małe powierzchnie. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach. Istnieje więc ryzyko oparzenia. W związku tym pracownicy muszą pamiętać o odzieży ochronnej oraz o ostrożnym używaniu i nadzorowaniu maszyn.
Wiele substancji, które używa się w zakładach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Klej hot melt jest całkowicie bezpieczny, ale w czasie używania pistoletu do klejenia na gorąco trzeba uważać, by nie oparzyło nas bardzo rozgrzane spoiwo – mówią specjaliści z Buehnen.pl.