Czym wykończyć posadzkę w garażu?

Posadzka garaż

Przy wykańczaniu posadzki betonowej w garażu, częstym rozwiązaniem są płytki gresowe. W porównaniu do farb, są one jednak bardziej kosztowne, a ich układanie jest pracochłonne. Wykończenie podłoża w garażu farbą do posadzek betonowych, jest zatem alternatywą, którą warto wziąć pod uwagę.

Wykańczanie posadzki w garażu

Garaż jest również częścią domu i warto, by wyglądał estetycznie i schludnie. Betonowa posadzka wielu osobom wydaje się  mało atrakcyjnym elementem wnętrza, dlatego popularnym rozwiązaniem są płytki garażowe- zwykłe ceramiczne lub bardziej odporne gresowe. Układanie płytek wiąże się jednak z dużym nakładem pracy: skucie betonu, nałożenie zaprawy  cementowej, pokrycie powierzchni powłoką izolacyjną, gruntowanie, układanie poszczególnych płytek, niekiedy również ich własnoręczna impregnacja- pracochłonnych czynności jest naprawdę sporo.

 Farba do posadzek betonowych, jest tańszym rozwiązaniem od płytek ceramicznych, a pokryte nią podłoże, wcale nie musi mieć szarej barwy zimnego betonu (warto jednak pamiętać, że od dłuższego czasu panuje moda na surowy beton). Producenci oferują całą gamę kolorystyczną farb, więc każdy z pewnością znajdzie odpowiadający mu odcień. Garaż wcale nie musi być szary i nudny, może warto zatem zaszaleć z farbą do posadzek betonowych o soczystej zieleni lub głębokiej czerwieni?

Czytaj także  Czym są stemple budowlane?

Jak przygotować posadzkę do pokrycia ją farbą?

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem, gdyż od tego zależeć będzie trwałość oraz wygląd farby na posadzce. Jeśli powierzchnia nie była wcześniej malowana, należy zagruntować ją uprzednio farbą, natomiast, gdy podłoże było wcześniej malowane lub użytkowane, trzeba będzie je oczyścić z poprzedniego materiału, kurzu czy oleju. Następnie warto uzupełnić ewentualne ubytki oraz zastosować środek grzybobójczy i na końcu przemyć posadzkę zwykłą wodą. Gdy podłoga wyschnie, wystarczy ją już tylko pokryć farbą.

Farby do posadzek betonowych- rodzaje i ich cechy

  • Akrylowe- Farby te są odporne na wysoką temperaturę (dochodzącą do 80°C) oraz w krótkim czasie również na kontakt z wodą. Dostępne w szerokiej kolorystyce i w trzech rodzajach wykończenia: błyszczącym, satynowym i matowym
  • Akrylowo- silikonowe- dobrze zabezpieczają przed wilgocią i trwałymi zabrudzeniami (łatwo się je czyści). Są to trwałe farby, które nakładane dwuwarstwowo tworzą jednorodną i gładką powłokę. Niestety mają bardzo małą gamę kolorów
  • Epoksydowe- te farby do posadzek betonowych należy przed użyciem zmieszać (są dwuskładnikowe). Są odporne na ścieranie i mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża.
  • Uretanowo- alkidowe- wykazują największą odporność na ścieranie ze wszystkich farb do posadzek betonowych. Mają szeroką kolorystykę, ale zawsze dają połyskujące wykończenie.
Czytaj także  Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy - którą wybrać?

Farby dostępne na rynku różnią się składem oraz parametrami. Bardzo ważne jest jednak wybranie przede wszystkim farby o wysokiej jakości, która będzie miała dużą wytrzymałość mechaniczną. Należy też pamiętać, że to, czy farba będzie trzymała się mocno posadzki, zależy w dużej mierze od jej wcześniejszego przygotowania.

homelighting