Renowacja mebli ogrodowych – od czego zacząć?

Szczęściarze, którzy mają ogród, zapewne lubią w nim przesiadywać w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe?

Jak zaimpregnować drewno ogrodowe?

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Można zapobiegać tym zjawiskom, stosując odpowiednie środki ochronne, czyli impregnaty chemiczne. Jeśli właściwie nie zakonserwujemy drewna, szybko straci swój urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu, nakładamy impregnat bezbarwny, a później ten wersji kolorowej, dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.

meble ogrodowe i trawnik

Odnawiamy drewniane meble ogrodowe

Zanim zaczniemy malować, musimy sprawdzić, czy powierzchnia drewniana jest mocna, czysta oraz sucha. Jeśli tak nie jest, musimy ją oczyścić, a następnie wygładzić nierówności. Najlepiej użyć do tego szlifierki lub papieru ściernego. Następnie zmywamy powierzchnię wodą z detergentem, a zaraz potem dokładnie opłukujemy ją czystą wodą. Chcąc przywrócić blask drewnianych mebli ogrodowych, musimy je pokryć odpowiednio dobranym preparatem, czyli olejem do drewna lub lakierobejcą. Meble wykonane z drewna tekowego bądź innego twardego gatunku, trzeba zaolejować. Preparat przywróci pierwotną sprężystość, gładkość i wytrzymałość drewnianej powierzchni. Jeśli meble w naszym ogrodzie ciężko zniosły zimę, wybierzmy lakierobejcę, czyli produkt stworzony na bazie żywic alkidowych. Taki preparat chroni drewno przed działaniem wody i promieni UV, impregnuje oraz dekoruje, barwiąc naturalny surowiec na długi czas.

Czytaj także  Malowanie w domu. Czy farby mogą zaszkodzić? Które są bezpieczne?

Jak odnowić metalowe meble ogrodowe?

Stare, odrapane meble ogrodowe wykonane z metalu, nie muszą trafić do skupu złomu. Możemy je odnowić. Przed przystąpieniem do pracy, połóżmy na ziemi czy podłodze plandekę lub folię, gdyż farby do metalu ciężko zmyć. Zabierzmy się do pracy, gdy jest ciepło i bezwietrznie, by farba szybko wysychała. Z mebli usuńmy rdzę i odpadającą starą farbę, najlepiej przy pomocy starej, drucianej szczotki. Kurz i pył musimy spłukać wodą. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy podkład, który zabezpieczy powierzchnię mebli przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Piękny ogród jest wizytówką gospodarza, który dba o rośliny, by móc cieszyć się odpoczynkiem w otoczeniu przyrody. Zasługuje więc i na chwile relaksu w swojej wypieszczonej oazie. Odpowiednie meble będą doskonałym towarzystwem.

homelighting