Jak przygotować pokój do malowania – cenne wskazówki

Zapadła decyzja – czas na odświeżenie pokoju. Jak się do tego zabrać? Czy wynajmować ekipę, czy może zabrać się do malowania samemu? Skąd brać farby? Jak przygotować pokój? Na te wszystkie pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym tekście.

Samodzielnie czy z ekipą?

To podstawowe pytanie, jakie zadają sobie osoby, które mają w planach remont. Jeśli malowanie pokoju to tylko jedne z elementów planowanych zmian, to zdecydowanie prościej będzie zatrudnić fachowców, jeśli oczywiście pozwalają nam na to fundusze. Mamy wtedy pewność, że cały remont zostanie przeprowadzony szybko i profesjonalnie. Jeśli jednak marzy się nam tylko zmiana koloru ścian w pokoju, to warto zrobić to samemu. Nie tylko zaoszczędzimy fundusze, ale również nabędziemy nowe umiejętności.

Wymarzone kolory farb

Każdy z nas ma swoje ulubione kolory. Jednak często jest tak, że mimo ogromnego wyboru wśród różnorodnych farb, brakuje tego jedynego w swoim rodzaju odcienia, który chcielibyśmy zobaczyć na naszej ścianie. Czy można coś na to poradzić? Oczywiście, że tak. W każdym porządnym sklepie z farbami można spotkać mieszalniki farb. Oznacza to, że możemy samodzielnie stworzyć odcień, który sobie wymarzyliśmy. Warto skorzystać z pomocy fachowców zatrudnionych w takich sklepach, którzy z pewnością zaproponują, jakie kolory ze sobą połączyć, aby stworzyć wymarzony kolor farby.

Czytaj także  Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy - którą wybrać?

Jak przygotować pokój do malowania?

Kiedy farby gotowe, akcesoria do malowania również kupione, czas przygotować pokój do malowania. Najpierw należy z niego wynieść wszystkie meble i sprzęty, które można złożyć i przenieść gdzieś indziej. Kiedy pokój już jest opróżniony, należy rozłożyć folię malarską. W jakim celu? A po to, aby po zakończonym malowaniu nie musieć zdrapywać farby z okien czy podłóg. Wiadomo bowiem, że choćbyśmy starali się jak najbardziej, to zawsze jakaś kropla farby gdzieś kapnie. A rozłożenie folii malarskiej sprawi, że będzie to swoisty bufor między farba a podłogą czy oknem. Warto również posłużyć się taśmą malarską, dzięki czemu łatwiej pomaluje się sufit – w sensie, że będzie on pomalowany równo.

Gdy pokój już przygotowany

Kiedy pokój jest już przygotowany można zaczynać. A zaczynamy malowanie zawsze od nałożenie farby gruntującej. Dopiero kiedy wyschnie, można zacząć malować właściwym kolorem. Wchodząc do pokoju  z zamiarem malowania, zaczynamy zawsze od sufitu. Taka kolejność jest logiczna – w razie zachlapania ścian farbą, zaraz zostanie to zamalowane. Każdą powierzchnię, również sufit, pokrywamy farbą dwukrotnie. Robimy to po to, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię. Przechodząc do malowania ścian, pamiętajmy aby zacząć od narożników i trudno dostępnych miejsc. Kiedy już je pomalujemy, to można rozpocząć nakładanie farby na ściany. Tutaj również stosujemy dwie warstwy, dla pewności, że efekt będzie wręcz idealny. Jak widać więc, odświeżenie pokoju na własną rękę nie jest wcale takie trudne, jeśli wiemy jak się do tego zabrać.

Czytaj także  Akcesoria warsztatowe, które ułatwiają pracę

homelighting