0

Czym wykończyć ściany

Ściany mają niezwykły potencjał aranżacyjny, a zazwyczaj o tym zapominamy i po prostu malujemy je farbą. Zawieszamy kilka obrazków i kończymy pracę. Tymczasem na ściany można nałożyć wiele materiałów, które będą spełniały funkcje nie tylko praktyczne, lecz także dekoracyjne. Czym można wykończyć ściany?

Nie tylko farba. Jak dekorować ściany?

Myśląc o remoncie pokoju zazwyczaj skupiamy się na tym, na jaki kolor pomalować ściany. Tym razem poświęćmy im nieco więcej uwagi i wykończmy czymś innym niż farba. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych należą: różne rodzaje nowoczesnych farb, tynki dekoracyjne, płytki, tapety i drewno. Każda z nich posiada swoje zalety, a użycie ich może być uzasadnione nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami. W każdym pomieszczeniu ciekawie wyglądać będą ceglane ściany, które można malować na dowolny kolor. Nie trzeba szukać cegieł z rozbiórki domu, gdyż w marketach budowlanych kupimy specjalne płytki, także niezawodny i odporny na zniszczenia klinkier. W nowoczesnych wnętrzach ładnie wygląda także kamień dekoracyjny oraz beton. Na ścianie można montować drewniane deski, które dopełniają wystroju i pasują do każdego elementu znajdującego się w pomieszczeniu. Dynamiczną formą dekoracji ścian jest fototapeta, która może optycznie powiększyć pokój.

Czytaj także  Czym wykończyć posadzkę w garażu?

Tradycyjne rozwiązania – farba w salonie czy w sypialni

Nowoczesne farby pozwalają na uzyskanie szybkiego, efektownego i trwałego wykończenia. Najczęściej stosowanymi farbami do wnętrz są emulsje, których podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do farb dodaje się pigmenty, które nadają im kolor. We wszystkich farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, ale dzięki dodatkowi odpowiednich substancji są one odporne na mechaniczne zniszczenia. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro, co w znacznym stopniu wpływa na stopień ich zmywalność. Jeśli zależy nam na możliwości dokładnego wytarcia ewentualnego zabrudzenia, poszukajmy dobrego jakości farb lateksowych. Farba na ścianie nie musi wyglądać nudno, gdyż można pokusić się o ciekawe wykończenia dekoracyjne. Możemy ją nałożyć wałkiem, pędzlem, pacą, szczotką lub rękawicą, za których pomocą stworzymy na ścianie wymarzony wzór. Gąbki i folie świetnie sprawdzą się przy tworzeniu przecierek lub imitacji tkanin, a płaskie pędzle i szpachelki pomogą uzyskać geometryczne motywy. Fantazyjne wzory powstaną także, gdy użyjemy wałki ze specjalnymi wkładami do tworzenia efektów dekoracyjnych. Alternatywą dla gładkich ścian jest struktura, która stanowi niezwykle oryginalną ozdobę ścian. Tworzy się ją w następujący sposób: na gładką powierzchnię nakłada się masy szpachlowe, mieszanki wapienne, tynki dekoracyjne lub farby strukturalne, za pomocą których tworzy się różne wzory. Możemy na przykład stworzyć na ścianie wzór liści, swoisty szablon, którego „środek” pokrywamy masą szpachlową. Świetnym rozwiązaniem są także specjalne farby strukturalne, których gęsta konsystencja pozwala na stworzenie imitacji wielu materiałów wykończeniowych: betonu, metalu, kamieni czy materiałów, takich jak len aksamit.

Czytaj także  Akcesoria warsztatowe, które ułatwiają pracę

Mnogość rozwiązań pozwala na stworzenie niepowtarzalnych, pięknych ścian. Wielość produktów i inspiracji dają nam szansę na znalezienie czegoś, co nas zachwyci i pozwoli w fantazyjny sposób wykorzystać zwykłą farbę. Można także wybrać tapetę, drewniane panele czy ozdobną cegłę.

homelighting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *