Klucze to jedne z narzędzi warsztatowych, które służą do ręcznej obsługi i nie wymagają zasilania. Kiedy mamy problem z odkręceniem śruby, wypróbujmy inny klucz. Oznacza to, że zawsze trzeba mieć w domu kilka rodzajów narzędzi, by dobrać ten odpowiedni. Jak skomponować niezbędnik majsterkowicza?
Klucze płaskie, oczkowe i fajkowe – czym się różnią?
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów tego narzędzia są klucze płaskie. Najczęściej występują w wersji dwustronnej, z których każda ma inny rozmiar. Dzięki nim można łatwo przykręcić i odkręcić śrubę. Ze względu na swoją budowę sprawdzają się najlepiej w miejscach łatwo dostępnych, w których możliwe jest operowanie narzędziem dookoła śruby. Przeznaczone do lekkich prac, nie wymagają użycia dużej siły. Łeb śruby przed ścieraniem najlepiej chronią klucze oczkowe, które pozwalają również na znacznie bezpieczniejszą pracę, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo tego, iż klucz „ześlizgnie” się podczas wykonywania obrotu. Popularne są wersje płasko-oczkowe tych narzędzi, gdzie z jednej strony mamy końcówkę szczękową, a z drugiej oczkową. Klucze oczkowe półotwarte to idealne narzędzia do pracy z przewodami hydraulicznymi czy pneumatycznymi w samochodzie. Dzięki ich specjalnemu kształtowi, umożliwiają łatwe manewrowanie wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć innym narzędziem. Klucze fajkowe dwustronne sprawdzają się we wszelkich miejscach, gdzie śruby i nakrętki osadzone są na tyle głęboko w otworach, że nie da się wykorzystać klasycznych kluczy nasadowych. Narzędzia umożliwiają zastosowanie dużej siły, można też zakładać na nie różnego rodzaju przedłużki.
Czym są klucze nasadowe?
Klucze nasadowe służą do odkręcania i dokręcania śrub pod różnymi kątami. W skład klucza nasadowego wchodzą: trzpień, pokrętło do nasadek i dopasowana nasadka. Prosty trzpień ma uchwyt, który może być w kształcie litery T, wygięty (klucz fajkowy) albo z przetyczką (klucz sztorcowy). Dzięki pokrętłu do nasadek osadzimy odpowiednią końcówkę roboczą. Dopasowana nasadka ma otwór sześcio- lub dwunastokątny, co pozwoli nam odkręcić lub dokręcić śrubę czy nakrętkę o danym łbie. Do klucza nasadowego będziemy używać także specjalnych przedłużek, redukcji, zabieraków czy przegubów. Klucze tego typu możemy dostosować do wykonywanej pracy, a także samodzielnie złożyć je poprzez dobranie odpowiednich elementów. Dzięki ruchomym przegubom, przedłużkom, adapterom i grzechotkom, praca nimi jest bardzo wygodna i komfortowa kątami.
Jak działają klucze nastawne?
W skrzynce narzędziowej warto też mieć klucz nastawny, który ma regulowany rozstęp szczęk. Umożliwia to pracę ze śrubami o różnych rozmiarach. Modele renomowanych producentów wykonane są z kutej, odpowiednio hartowanej stali. Klucze tego typu wyposażone są w precyzyjne mechanizmy ślimakowe służące do łatwego dopasowania rozstawu szczęk do potrzebnego rozmiaru nakrętki.
Każdy zapalony majsterkowicz powinien w kolekcji mieć klucze, które przydają się podczas różnych prac. Warto wybierać narzędzia dobrych firm, które pokrywają klucze specjalną powłoką niklowo-chromową.