Jaki zadbać o parkiet w domu?

Parkiet wrócił do łask, a na zdjęciach wnętrz prezentowanych na wnętrzarskich blogach znajdziemy wiele pięknych parkietów. Ci z nas, którzy mają szczęście posiadać taką podłogę w domu, muszą pamiętać, że trzeba o nią dobrze dbać. Oznacza to, iż podłogę trzeba właściwie czyścić i konserwować. Jeśli parkiet jest zniszczony, kupmy lakiery akrylowe i do dzieła.

Rodzaje lakierów do podłóg

W marketach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów lakierów. To, jaki wybierzemy, powinno zależeć od intensywności eksploatowania podłóg. Najtańsze są lakiery akrylowe z dodatkiem lakieru poliuretanowego, które należą do grupy lakierów wodorozcieńczalnych. Są one mało odporne na ścieranie, więc nie powinno się ich stosować do pomieszczeń, po których chodzi dużo osób, na przykład salony, korytarze i biura. Doskonale jednak sprawdzą się w mieszkaniach, gdzie raczej nie chodzimy w butach. Dużym zagrożeniem dla podłóg, na które położono lakiery akrylowe są bowiem kurz, piasek i kamyczki, które mogą rysować powierzchnię i niszczyć podłogę. Większą wytrzymałość niż lakiery akrylowe mają lakiery alkaidowo-uretanowe, które również można stosować w pomieszczeniach domowych. Najbardziej odporne na ścieranie są lakiery poliuretanowe, które są drogie, ale w porównaniu do lakierów akrylowych, z pewnością zabezpieczą podłogę na kilka lat dłużej. Można je stosować w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, a ich dodatkową zaletą jest duża odporność na wodę, więc mogą pokrywać drewniane podłogi w przedpokoju.

Czytaj także  Nowoczesne meble biurowe

parkiet i krzesło

Odnawiamy lakier

Co kilka lat należy odnowić warstwę lakieru, co bezwzględnie trzeba rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Koniecznie trzeba ją oczyścić z kurzu i pyłków, które mogą spowodować nieestetyczne grudki. Lakiery akrylowe nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Jak dbać o lakierowany parkiet?

Zanim zaczniemy chodzić po parkiecie, ostatnia warstwa lakierów akrylowych, jak i wszystkich innych, musi dokładnie wyschnąć. Przez pierwsze tygodnie lepiej nie kłaść dywanów. Parkiet trzeba pielęgnować produktami dedykowanymi do tego typu podłóg. Dwa tygodnie po lakierowaniu podłogę trzeba pokryć środkiem konserwującym, który przedłuża czas użytkowania lakierowanego parkietu i nabłyszcza powierzchnię. Tego samego środka można używać do okresowej konserwacji, którą trzeba wykonywać co sześć miesięcy, pamiętając o uprzednim dokładnym umyciu podłogi. Podłogi malowane mniej odpornymi na ścieranie lakierami akrylowymi zamiatamy miękką szczotką lub odkurzamy, ale musimy stosować szczotki do parkietu. Wodę z delikatnym detergentem stosujemy tylko wtedy, gdy podłoga jest brudna. Aby nogi mebli nie uszkodziły parkietu, stosujmy pod nie filcowe podkładki.

Czytaj także  Meble w pokoju dziecka - na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio konserwowany i pielęgnowany parkiet długo będzie wyglądał pięknie. Prawdziwe drewno zawsze wygląda dobrze. Poświęćmy trochę czasu, by o nie zadbać, a stanie się dobrą bazą dla wielu domowych stylizacji.

homelighting