0

Drewniane czy PVC? Jakie okna wybrać?

jakie okna wybrać

Jeżeli okna drewniane lub plastikowe są wyposażone w takie same szyby i okucia, to ich parametry akustyczne i szczelności są do siebie bardzo zbliżone. Dlatego wiele osób ma dylemat i nie wie, jakie okna wybrać. Czym w takim razie należy się sugerować? Czy wystarczy patrzeć na ich estetykę lub cenę? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Plastikowe i drewniane okna – jakie wybrać?

W ciągu ostatnich lat okna plastikowe zyskały wielką popularność wśród konsumentów. Ich największą zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz profile nie wymagające konserwacji. To różni je od okien drewnianych, które są cięższe i wymagają odnowienia raz na jakiś czas, co polega na czynnościach konserwacyjnych z użyciem papieru ściernego oraz nowej warstwy lakieru. Czy to jednak wystarczy, żeby zdecydować o tym, jakie okna wybrać do domu?

Okna z PCV są z kolei bardziej wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego nie zaleca się stosowania ich w dużych przeszkleniach. Ramy wykonane z tworzywa sztucznego są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych, które mogą wpływać na odbarwianie lub odkształcanie się oprawy.

Struktura drewnianych okien jest bardziej jednolita oraz sztywna. W ich przypadku dużo łatwiej jest stworzyć nietypowy kształt, ponieważ technologia produkcji tych plastikowych jest nastawiona głównie na dużą liczbę sztuk takich samych egzemplarzy.

 

Jakie okna wybrać do domu?

Zastanawiając się jakie okna wybrać, warto zwrócić również uwagę na budowę i wykończenie ram. Te z plastiku mają budowę komorową, a ich profile są często pokryte na wierzchu specjalną folią. Na specjalne zamówienie mogą zostać stworzone okna dwukolorowe, które łatwiej dopasować zarówno do elewacji, jak i do wnętrz budynku. W przypadku poziomu szczelności różnice są niewielkie, przy codziennym użytkowaniu wręcz niezauważalne. okno pcv

Okna, jakie wybrać należy do domu, muszą przede wszystkim do niego pasować. Dlatego właściciele drewnianych domów nie powinni korzystać z okien z PCV. Nie jest to również odpowiedni wybór dla osób ceniących sobie naturalne materiały.

Okna plastikowe są natomiast dobre dla wszystkich tych, którzy skrupulatnie patrzą na koszty. Są one zdecydowanie tańsze, zarówno przy kupnie, jak i w trakcie późniejszego użytkowania. Będzie to również dobra opcja dla osób, które nie chcą tracić czasu na odnawianie okien.

Duże znaczenie przy tym, jakie okna wybrać, ma również ich rozmiar. Tak jak wspominaliśmy, te drewniane mogą łatwiej przyjmować nietypowe kształty. Dlatego będzie to najlepszy wybór, gdy kształt okien jest inny niż kwadrat czy prostokąt.

Jeśli szukasz porady ekspertów, zajrzyj na stronę Okna-bramy.com – firmy z ponad 17-letnim doświadczeniem na rynku.

homelighting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *