Charakterystyka rynku pierwotnego – najważniejsze informacje

słoneczny salon

Pojęcie rynku pierwotnego z pewnością nie jest obce żadnej osobie, która była zainteresowana kupnem mieszkania. Mieszkanie, które pochodzi z rynku pierwotnego ma nad innymi tę przewagę, że osoba, która je kupi, będzie jego pierwszym właścicielem. Rynek pierwotny ma wiele zalet, ale także i wad, o których warto nieco opowiedzieć.

Czym jest rynek pierwotny?

Mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki – wpisanie takiej frazy w internetową wyszukiwarkę z pewnością przyniesie wiele wyników. Przeglądając oferty mieszkań, trzeba dokonać wyboru pomiędzy tymi, które pochodzą bezpośrednio od dewelopera, a takimi z „drugiej ręki” – czyli będących już czyjąś własnością.

Mieszkanie z rynku pierwotnego to lokal, który trafia na sprzedaż po raz pierwszy w swojej historii. Zazwyczaj oznacza to mieszkanie, które zostało już wybudowane – bądź też takie, które dopiero jest w planach. Obecnie niczym dziwnym nie jest sprzedawanie mieszkań, które jeszcze nie istnieją, bądź istnieją jedynie w postaci dziury w ziemi.

Wady i zalety rynku pierwotnego

Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego mają wiele zalet, które sprawiają, że są pożądane na rynku nieruchomości. Niemniej jednak, warto także wiedzieć o ich wadach.

Przede wszystkim, mieszkania z rynku pierwotnego to zazwyczaj dopiero wybudowane lokale, które z pewnością przyciągną ludzi preferujących nowoczesne rozwiązania. Dzięki temu osoby w nich mieszkające mają zapewnioną wygodę i komfort. Wprowadzenie się do nowoczesnego lokalu gwarantuje, że przynajmniej przez jakiś czas nie trzeba będzie w nim przeprowadzać remontów. Mieszkania nowoczesne zazwyczaj posiadają wiele różnych udogodnień – wygodny garaż, miejsca parkingowe w podziemiach, winda bądź też tereny zielone w najbliższym otoczeniu.

Czytaj także  Zalety posiadania własnego mieszkania

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkania z drugiej ręki także cieszą się popularnością wśród kupujących. Przede wszystkim dlatego, że ich cena jest o wiele niższa. Po drugie, pomimo tego, że zazwyczaj nie są tak nowoczesne, jak lokale z drugiej ręki, to jednak wciąż można znaleźć takie o wysokim standardzie, wartym uwagi. Na korzyść mieszkań z rynku wtórnego działa także ich lokalizacja. Bardzo często usytuowane są w dobrych punktach na mapie miast, podczas gdy mieszkanie z rynku pierwotnego zazwyczaj budowane są na ich obrzeżach – czyli tam, gdzie jeszcze pozostało wolne miejsce,

Ciężko jednoznacznie określić, czy lepszą opcją jest zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego. Osoby, które mają ograniczone fundusze, być może będą zmuszone wybierać spośród lokali z tak zwanej drugiej ręki. Wszyscy inni powinni się zastanowić, czy nie lepiej jest zapłacić nieco więcej za komfort mieszkania w nowoczesnym, dopiero wybudowanym budynku, oferującym wiele udogodnień.

Podsumowując, rynek pierwotny nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Nowe mieszkania są obecnie w cenie i schodzą wciąż jak świeże bułeczki, jak tylko oferty pojawią się na rynku.

homelighting