0

Czym są stemple budowlane?

Stemple budowlane to elementy szalunków stropowych, które wspólnie z takimi komponentami, jak płyty szalunkowe, podpory stropowe i wieże podporowe, stanowią niezbędną infrastrukturę podczas wznoszenia solidnych konstrukcji na terenach robót. Z czego składają się stemple budowlane i jakie funkcjonalności je wyróżniają? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 

Stemple budowlane – co to?

Stemple budowlane, nazywane inaczej deskowaniem lub szalunkiem stropowym, to elementy konstrukcyjne używane w procesie budowy, które służą do wspierania i stabilizowania świeżo wylanego betonu. Głównym celem stempli jest utrzymanie zaprawy w odpowiednim kształcie i pozycji, aż do jej utwardzenia.

Ze względu na ekspozycję na różne warunki atmosferyczne, stemple budowlane wykonuje się z tworzyw odpornych na korozję. Elementy drewniane poddawane są impregnacji, a części metalowe są odpowiednio cynkowane, co zwiększa ich wytrzymałość na wysokie temperatury.

Choć montaż szalunków stropowych jest dość prosty, proces ten wymaga wysokiej precyzji, która jest konieczna do zapewnienia konstrukcji wymaganej stabilności i bezpieczeństwa. Równie istotna jest także regularna konserwacja stempli budowlanych – odpowiednia kontrola stanu elementów zapewni bowiem ich długotrwałe i skuteczne działanie.

 

Budowa szalunków stropowych

Z jakich elementów składają się stemple budowlane? W zależności od zakresu prac system szalunków stropowych może być zbudowany z takich narzędzi, jak m.in. podpory, płyty systemowe, wieże podporowe, dźwigary, głowice krzyżowe, trójnogi do podpór czy zaciski belkowe.

Czytaj także  Malowanie elewacji samemu

Jednym z kluczowych komponentów szalunków stropowych są wieże podporowe S-10. Elementy te mają za zadanie przenosić obciążenia pionowe i utrzymywać prefabrykowane konstrukcje w odpowiedniej pozycji podczas ich montażu. Mogą być także używane do tworzenia konstrukcji podporowych dla platform roboczych oraz pomostów zabezpieczających. W zależności od potrzeb wieże te mogą osiągać różne wysokości, sięgając od 5,5 do 20 m.

Głowice krzyżowe odgrywają z kolei kluczową rolę w utrzymaniu dźwigarów szalunkowych w pozycji pionowej. Ich rozstaw pozwala na bezpieczne umieszczenie jednego lub dwóch dźwigarów, w zależności od konfiguracji głowicy. Dźwigarki można łączyć ze sobą, tworząc konstrukcje o różnych długościach, bez potrzeby stosowania dodatkowych podpór.

 

Planujesz prace remontowo-budowlane? Wybierz sprawdzone produkty dostawcy Arad

Firma Arad to sprawdzony producent i dostawca szerokiej gamy narzędzi i materiałów budowlanych. W asortymencie marki dostępne są m.in. rusztowania, ogrodzenia, szalunki czy podesty i schody aluminiowe. Odwiedź stronę internetową arad.pl i poznaj pełną ofertę polskiego dostawcy, która dedykowana jest zarówno zaawansowanym projektom budowlanym, jak i drobnym pracom przydomowym.

homelighting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *