Sprzęty z najtańszych gatunków drewna mogą wyglądać szlachetnie, gdy nada im się odpowiednią barwę. Kolor również ma znaczenie, gdy do drewnianego wyposażenia mieszkania kupuje się nowy mebel. Wówczas, bejcując drewno, można zharmonizować wystrój. Na rynku jest duża gama bejc i mnóstwo sposobów na jej zastosowanie.
Bardzo stary impregnat
Bejca to preparat do konserwacji drewna, którego używa się od średniowiecza. Ma właściwości barwiące, pozostawiając słoje drewna widoczne. Podczas produkcji bejc, poza pigmentami, dodawane są substancje chroniące przed pleśnieniem oraz składniki ograniczające promieniowanie UV, co zapobiega blaknięciu i wycieraniu się koloru. Drewno bejcowane nie ma warstwy chroniącej przed wilgocią, stąd po osiągnięciu pożądanej barwy meble czy podłogi bejcowane pokrywa się warstwą ochronną wosku, politury bądź lakieru. Bejcą można pomalować także tynk, beton czy surową cegłę i tym sposobem ujednolicić kolorystykę architektury ogrodowej. Tym produktem odnawia się także stare meble, bo dobierając odpowiedni kolor, można ukryć miejsca poszarzałe i wzmocnić lub zmienić kolor. Powierzchnia przygotowana do konserwacji powinna być równomiernie oszlifowana (np. papierem ściernym), ale nie musi być idealnie gładka. Więcej produktu wchłania porowate drewno. Bejcuje się pędzlem, tamponem z miękkiej tkaniny lub gąbką, wcierając produkt. Czynność powtarza się co najmniej dwukrotnie i nakłada się grubsze warstwy, by po pół godzinie zabrać nadmiar specyfiku. Wówczas zyskamy pewność, że drewno wchłonęło wystarczającą ilość preparatu.
Bejcowanie drewna – wariacje na temat
Można kupić wiele rodzajów bejc, w mnóstwie kolorów. Istnieją na rynku produkty, którymi można osiągnąć efekty specjalne bejcowania. Drewno potraktowane odpowiednim preparatem można optycznie postarzyć, by wyglądało na szarpnięte zębem czasu. Innym stworzyć iluzję oszronionego szkła. Są dostępne także bejce bezbarwne, ale jeśli chcemy otrzymać jedyny w swoim rodzaju kolor, zamiast kupować gotową, płynną bejcę kupmy preparat w proszku. W zależności od zaleceń robi się roztwór wodny lub spirytusowy i dodaje sproszkowany pigment. Można wówczas połączyć granulaty w kilku kolorach i otrzymać niepowtarzalną barwę. Ta metoda ma i tę zaletę, że najpierw można zrobić niewielką ilość preparatu i sprawdzić, czy efekt jest zadowalający.
Bejcowanie drewna może sprawić dużo przyjemności, a efekt zachwycić. Trzeba tylko pamiętać, by powierzchnię zabejcowaną pokryć dodatkową warstwą ochronną.