Sposoby zabezpieczenia drewna przed czynnikami atmosferycznymi.

O urodzie drewna nie trzeba nikogo przekonywać. To jedyny surowiec, który jest naturalnie ciepły. Przyjemnie jest chodzić boso po drewnianej podłodze, prawda? Taką podłogę można mieć nie tylko w domu, ale także na tarasie. Jeśli będzie dobrze zakonserwowana przetrzyma wiele lat. Najpiękniejsze tarasy powstają z desek nasączanych olejem do drewna.

Tak naturalny jak drzewa

Zarówno drewno rodzime, co egzotyczne świetnie nadaje się do położenia na taras. Oczywiście można je polakierować albo (o zgrozo!) pomalować farbą olejną. Tylko wówczas po co w ogóle kłaść drewno? Można się zadowolić plastikowymi panelami albo zostawić betonową wylewkę.

Ci, którzy chcą być blisko natury, zrobią taras z drewna. Jeśli będzie nasączony olejem do drewna, to – jak żywe drzewa –  będzie pochłaniał dwutlenek węgla. Olejowanie ma tę zaletę, że nie tworzy na powierzchni warstwy ochronnej i drewno cały czas oddycha. To wcale nie oznacza, że drewno nie będzie chronione. Dobrze położony olej chroni drewno przed wilgocią oraz wnika bardzo głęboko, uszczelniając strukturę drewna i w ten sposób nie pozostawia miejsca dla insektów. Oleje do drewna pogłębiają jego naturalny kolor, nadając mu ciepły, miodowy odcień. Wielokrotnie malowane drewno starzeje się naturalnie, pozostając niedostępnym dla wilgoci i szkodników.

Czytaj także  Cechy farb emaliowych

To właściwie co ma olej do drewna?

Bardzo dużo! Olej do drewna ma się tak jak… klucz do zamka. Oleje produkuje się z naturalnych żywic i oleju tungowego (produkt roślinny produkowany z orzeszków tungowca), bez chemicznych dodatków, dlatego z łatwością wnika w strukturę drewna. Między słojami drewno ma większą porowatość niż na samych słojach czy sękach, stąd olej wyrównuje twardość materiału. Rysy na drewnie regenerują się same. Drewno w uszkodzonych miejscach pęcznieje, wypełniając powstałe rowki. Ewentualne większe uszkodzenia łatwo naprawić, bez generalnego remontu, bo oleju można używać miejscowo, a po wyschnięciu naprawianego miejsca kolor całej podłogi będzie jednolity. Gdy podłoga wymaga odświeżenia powierzchni nie trzeba jej szlifować. Wystarczy nałożyć kolejną warstwę oleju do drewna. Cała operacja trwa niewiele dłużej niż normalne sprzątanie i znów mamy jak nową, matową, z lekkim satynowym połyskiem podłogę. Olejowane drewno nie elektryzuje się, więc przyciąga mniej kurzu.

Konserwowanie podłóg drewnianych olejem czasem budzi niepokój związany z trwałością posadzki. Tych wątpiących niechaj przekona fakt, że tak impregnowane podłogi drewniane zakłada się w salach tanecznych i w miejscach odwiedzanych przez setki tysięcy ludzi – centrach handlowych.

homelighting