Przydatne narzędzia w domu (pistolet do kleju)

 

Pistolet do kleju na gorąco jest narzędziem, które doskonale nadaje się do wszelkich drobnych prac naprawczych wykonywanych w domu, jak i tych nieco większych np. klejenia paneli podłogowych. Znacząco ułatwia życie, dlatego powinien znaleźć się w każdej skrzynce na narzędzia.

 

Jak działa pistolet do kleju?

 

Główną zaletą pistoletu do kleju jest jego szybkość działania, która pozwala na znaczną oszczędność czasu. Umożliwia precyzyjne klejenie, więc świetnie sprawdza się podczas mocowania elementów dekoracyjnych niewielkich rozmiarów. Ponadto pistolet jest lekki i posiada kompaktowe kształty, dzięki czemu jest wygodny i nie męczy rąk.

 

W zasobniku pistoletu do kleju umieszcza się specjalny klej termotopliwy w sztyfcie. Później wkład jest rozgrzewany i przemienia się stopniowo w płynną masę. Taka masa przedostaje się do dyszy i to właśnie przez nią jest wyciskana na właściwy element. Klej twardnieje już w kilka sekund po nałożeniu tworząc trwałą i mocną spoinę. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać jednak o wyregulowaniu temperatury urządzenia w zależności od rodzaju klejonego materiału. Materiały takie jak papier, karton czy tekstylia należy bowiem kleić przy nieco niższej temperaturze.

Czytaj także  Klej na gorąco a opary

 

Co należy wiedzieć przed zakupem pistoletu do kleju?

pistolet dokleju

Przed zakupem kleju warto sprawdzić jego rozmiar, tak aby pasował do magazynka pistoletu. Trzeba również pamiętać, aby wkład był dopasowany do rodzaju materiału, który ma zostać sklejony. Klej sztyfcie stworzony na bazie octanu etylowinylowego oraz poliamidu jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, gdyż nie wydziela żadnych toksycznych oparów. W sklepach dostępny jest w wersji szybko lub wolnoschnącej, a także niskotemperaturowej. Można zakupić także kleje o zwiększonej przyczepności.

 

Najbardziej wygodne w użyciu, a zarazem poręczne są pistolety do kleju akumulatorowe. Można ja bowiem ładować w czasie, kiedy nie są wykorzystywane. Jednak podczas dłuższej pracy istnieje także możliwość zasilania bezpośrednio z sieci. Wszystko to umożliwia odłączany przewód. Na rynku dostępne są również urządzenia bez akumulatora. Wówczas warto zwrócić uwagę na długość kabla. Im jest on dłuższy, tym praca jest bardziej komfortowa.

 

Jakie parametry wziąć pod uwagę podczas zakupu?

 

Kluczowym pytaniem na samym początku jest to jak często sprzęt będzie używany i do czego. Podstawowym parametrem jest wydajność klejenia określana zazwyczaj w liczbie gramów lub kilogramów na minutę. Im wyższa, tym oczywiście lepiej. Nie bez znaczenia jest także moc. Gdy jest wysoka, klej rozgrzewany jest już w ciągu 3-4 minut. W przypadku słabszych modeli czas oczekiwania może wynieść nawet 8 minut. Ponadto niektóre pistolety do kleju wyposażone są dodatkowo w systemu elektronicznej kontroli zapewniającą precyzyjną regulację temperatury oraz przesuwu sztyftu. Dzięki temu klej wydostaje się z magazynku w równomiernym tempie i  charakteryzuje się jednolitą konsystencją. Przydatnym rozwiązaniem jest również blokada wycieku, która chroni przed przypadkowym wydostawaniem się kleju z dyszy.

Czytaj także  Przydatne rodzaje kluczy – niezbędnik majsterkowicza

 

 

                                                                                              

                                              

                                                                      

                                                                                                                                                        

                                              

                                  

                                                                                                          

 

homelighting