Płytki od A do Z

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do wnętrz oraz na zewnątrz. Są one bardzo praktyczne i funkcjonalne. Łatwe w nałożeniu oraz nieskomplikowane w utrzymaniu. Od wieków wykorzystywane do dekoracji domów i mieszkań. Porady dotyczące ich cech charakterystycznych można zebrać w porządku alfabetycznym.

 

AI-AIII – symbole klasyfikacji nasiąkliwości płytek ceramicznych, ciągnionych, według norm europejskich; klasa AI oznacza nasiąkliwość do 3% i charakteryzuje płytki mrozoodporne.

Antypoślizgowość – jedna z cech płytek ceramicznych, płytki takie poleca się w szczególności do podłóg łazienkowych lub na tarasy czy schody.

Cotto – płytki ceramiczne formowane z masy klinkierowej wypalane w tradycyjnych piecach; nadają się do układania na podłogi, jak i na ściany.

Emulsja gruntująca – nakłada sie ją na powierzchnie przed nałożeniem kleju do płytek. Wzmacnia ich przyczepność do podłoża.

Fuga – spina między płytkami ceramicznymi ułożonymi na ścianie lub podłodze.

Glazura – płytki ceramiczne, które po wypalaniu pokrywane są szkliwem, przeznaczone do pokrywania ścian.

Gres – materiał ceramiczny o wysokiej wytrzymałości, odporny na ścieranie, o małej nasiąkliwości; Płytki gresowe wykorzystuje się jako materiał wykończeniowy do podłóg.

Płytki ceramiczne szaro-białe

Klasy ścieralności – cecha charakterystyczna płytek oznaczająca odporność na wycieranie. Według norm europejskich oznacza sie pięć klas ścieralności płytek ceramicznych.

Czytaj także  Sposoby zabezpieczenia drewna przed czynnikami atmosferycznymi.

Klinkier – płytki formowane przez ciągnienie, wypalane jednokrotnie, bardzo odporne na ścieranie oraz duże obciążenia, mało nasiąkliwy. Stosowany jako materiał na posadzki i powierzchnie zewnętrzne.

Mozaika ceramiczna – składa sie z niewielkich kwadratowych płytek o boku od 1 do 3 cm. Najczęściej używana w kuchni lub w łazience, ze względu na możliwość łatwego przycinania popularna do wykańczania miejsc nietypowych.

Rektyfikowane płytki – to płytki, które dzięki dodatkowej obróbce maja idealnie równe kąty proste i idealnie równe długości boków.

Szkliwo – gładka powierzchnia powstała po nałożeniu szkliwa na wypalone płytki, zwiększa wytrzymałość płytek na ścieranie i zmiany temperatury.

Terakota – płytki formowane przez prasowanie, szkliwione oraz wypalane jednokrotnie. Wykorzystywane do wykończenia podłóg we wnętrzach.

O płytkach na pewno można by powiedzieć bardzo wiele, a do tego każdy z nas z nas ma swoją opinię na ich temat i doświadczenia. Na pewno jednak jest to bardzo uniwersalny materiał wykończeniowy o szerokim zastosowaniu.

homelighting