Malowanie w domu. Czy farby mogą zaszkodzić? Które są bezpieczne?

malowanie ściany

 

Żyjemy świadomie i coraz większą uwagę zawracamy na jakość produktów, które wybieramy. Kupujemy zdrową żywność i nosimy ubrania z naturalnych tkanin. W domu też chcemy otaczać się przedmiotami, które nie szkodzą naszemu zdrowiu. W związku z tym, chcemy malować mieszkanie farbami, które nie mają negatywnego wpływu na stan naszego organizmu. Jakie farby wybrać?

Czym ekologiczne farby do wnętrz są lepsze od zwykłych?

farba akrylowa

Największy wybór farb znajduje się na http://www.profesjonalnefarby.pl/farby/

Jeszcze kilka lat temu w skład farb do wnętrz wchodziły rozpuszczalniki organiczne oraz dodatki metali ciężkich, negatywnie wpływające na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko. Przepisy wewnętrzne nakazują zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych (LZO), czyli cieczy lub substancji stałych odparowujących w warunkach otoczenia. Pojawiły się więc farby nowej generacji, które nazywa się ekologicznymi farbami do wnętrz. Jednym z rodzajów farb ekologicznych są tak zwane Hight Solids, które mają o 50% niższą emisję rozpuszczalników niż farby tradycyjne. Tego typu produkty są zdecydowanie lepsze od farb tradycyjnych. Poza tym, że nie szkodzą, dobrze kryją powierzchnię ścian oraz mogą być aplikowane przy pomocy typowego sprzętu malarskiego. Takie farby do wnętrz zawierają od 10% do 40% rozpuszczalników organicznych. Występują również farby zawierające 100% części stałych, ale wymagają szczególnych sposobów nakładania. Kolejnym typem farb ekologicznych są emulsje wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem jest woda. Zawartość szkodliwych rozpuszczalników zwykle nie przekracza 35%. W sklepach znajdziemy także proszkowe farby do wnętrz, które w całości składają się ze sproszkowanej żywicy, a w ich składzie w ogóle nie ma rozpuszczalników. Stosując je, redukujemy zanieczyszczenia stałe oraz unikamy bezpośredniego kontaktu farby ze ściekami.

Czytaj także  Jak przygotować pokój do malowania – cenne wskazówki

Czy zwykłe farby do wnętrz też są bezpieczne dla naszego zdrowia?

W Polsce obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w farbach i lakierach stosownych w pomieszczeniach zawartość LZO musi być ograniczona do maksimum 30 gram na 1 litr. Wśród dostępnych w sklepach farb do wnętrz najlepiej wybrać emulsje wodorozcieńczalne, zwłaszcza farby lateksowe, które uważa się za najbardziej bezpieczne, gdyż nie zawierają rozpuszczalnika, a ich głównym składnikiem jest woda. Unikać trzeba farb, które zawierają silnie alergizujący chrom, żywice, barwniki i rozpuszczalniki. Najbardziej szkodliwe są farby rozpuszczalnikowe, ale te bardzo rzadko stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na ścieranie, ale zawierają bardzo szkodliwe dla zdrowia lotny rozpuszczalnik i benzynę lakową. Unikajmy także pylących struktur i farb do wnętrz, na których łatwo gromadzi się kurz.

Wybierając farby do wnętrz zwróćmy uwagę nie tylko na ich kolor czy właściwości, ale także na zawartość substancji, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wybierzmy produkty ekologiczne, które są pozbawione niebezpiecznych związków lotnych.

homelighting