Jak wygładzić ściany przed malowaniem?

Remont to idealna okazja żeby doprowadzić ściany w pomieszczeniach do porządku. Zwłaszcza jeżeli mieszkasz w tak zwanym starym budownictwie. Samo przemalowanie ściany będzie dalekie od pożądanego efektu, jeżeli położysz farbę na chropowatą, nierówną ścianę. Za pomocą gładzi szpachlowej możesz w prosty sposób samodzielnie uporać się z tym problemem. Po starannym przemalowaniu twoje pomieszczenia będą prezentowały się nienagannie.

Jak wygładzić ścianę?

Gładź szpachlowa to materiał, który pozwoli uzyskać idealną gładkość ściany. Powierzchnia pod jej spodem powinna być należycie wygładzona. Do tego typu operacji wykorzystuje się natomiast gips szpachlowy. Umiejętnie nałożony wyrównuje podłoże, sufit oraz wyprowadza płaszczyzny ścian pod odpowiednim kątem.

Cały proces powinniśmy rozpocząć od oczyszczenia ściany i usunięcia z niej wszystkich warstw farby z poprzednich remontów. W ten sposób przedostaniemy się najprawdopodobniej do tynku. Przeważnie posiada on ubytki, które najlepiej jest wypełnić gipsem budowlanym. Kiedy ten obeschnie, możemy przystąpić do nałożenia czegoś, co nazywa się emulsją gruntującą. Wzmocni ona znajdujący się pod spodem kruchy tynk, równocześnie poprawiając przyczepność dla kolejnej nakładanej warstwy. Na tak przygotowaną ścianę można rozpocząć nakładanie gładzi gipsowej. Należy ją równomiernie rozprowadzić dociskając dość mocno do podłoża. Następnie trzeba odczekać aż podeschnie. Wyschniętą warstwę możemy wyszlifować za pomocą stalowej siatki. Innym sposobem na wygładzenie ścian jest położenie płyt gipsowo-kartonowych. Potem pozostaje nam już nic innego, jak pomalować ścianę na wymarzony kolor.

Czytaj także  Cechy farb emaliowych

Rodzaje gładzi szpachlowej

Podobnie jak w przypadku farb, możemy mieć styczność z kilkoma rodzajami gładzi. Zanim wybierzemy się po którąś z nich do sklepu, to warto zapoznać się z ich właściwościami. Na rynku są dostępne gładzie gipsowe, polimerowe, cementowe, wapienne oraz cementowo-wapienne.

Gładzie gipsowe są najpopularniejsze – dzięki nim można najczęściej pominąć późniejszy etap szlifowania. Jej warstwę można obrabiać jeszcze na mokro.  Gładzie polimerowe coraz częściej pakowane są w wiaderka. Nie trzeba ich więc rozrabiać z wodą. Gładzie cementowe cechuje odporność na wilgoć oraz wytrzymałość mechaniczna. Jeżeli chodzi o gładź wapienną, to łatwo się ją wyrabia i cechuje się dużą przyczepnością.

Gładź szpachlowa z pewnością pomoże nam w wygładzeniu ściany. Jest niezwykle funkcjonalna, nadaje się zarówno do nałożenia na ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dodatkowo możemy zakupić gładzie, które są już wyrobione i popakowane w wiaderka, bądź gładzie w proszku, które bez problemu wyrobimy sami przy użyciu wody.

homelighting