W każdym domu powinny znaleźć się kleje, które spajają ze sobą różne przedmioty. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy pistolet do kleju. Który jest najlepszy?
Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy pistolet do kleju
Kleje termotopliwe to zazwyczaj kleje w laskach, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury, a ich głównym składnikiem jest jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Tego typu substancje możemy kupić zarówno w wersji domowej, jak i do użytku przemysłowego (takie zazwyczaj są dostępne w formie granulek lub poduszek). Kiedy podda się je działaniu temperatury około 160˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu spoiwa naprawimy choćby zepsute zabawki czy podkleimy karton.
Jak wybrać pistolet do kleju?
Pistolet do kleju jest narzędziem niezbędnym do tego, by klej rozgrzać i aplikować. Do zasobnika urządzenia wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Ręczny pistolet do kleju powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która warunkuje szybkość rozgrzewania kleju. Do drobnych prac zaleca się używanie urządzenia o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład rozgrzewa się nieco dłużej, dzięki czemu nie będziemy musieli natychmiast rozpoczynać pracy, a zdążymy się do niej przygotować. Jeżeli narzędzie ma służyć do prac bardziej profesjonalnych, powinniśmy zdecydować się na sprzęt nie słabszy niż 50 W, ale klejenie nimi wymaga niewielkiej wprawy. Najwygodniejsze są ręczne pistolety do kleju, które mają akumulator, więc ładujemy je wtedy, gdy są potrzebne i nie musimy się martwić o szukanie dostępu do sieci elektrycznej. Dostępne są również modele bez akumulatora, jednak powinniśmy pamiętać, aby kabel był jak najdłuższy, co zwiększy komfort pracy. Wybierzmy pistolet do kleju o ergonomicznym kształcie, by praca z nim była komfortowa. Zwróćmy także uwagę na końcówkę, gdyż taka o odpowiednim kształcie umożliwia precyzyjne klejenie nawet najmniejszych, dekoracyjnych elementów.
Pistolet do kleju to jedno z podstawowych narzędzi w podręcznej skrzynce majsterkowicza i warsztacie wielbiciela rękodzieła. Zapewne często będziemy z niego korzystać więc wybierzmy dobry sprzęt o ergonomicznym i wygodnym kształcie.