Farby i lakiery do drewna – pomagamy je dobrać

lakierowanie drewna

Kiedy chcemy wykończyć szafkę lub odnowić meble ogrodowe, od razu pojawia się pytanie – jaki lakier do drewna? Do wyboru mamy różne produkty. Ostateczna decyzja zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, a także czy zależy nam na przykład na ekologicznym preparacie.

Jakie farby i lakiery najlepiej stosować w domu?

Malowanie drewnianych mebli, stolarki okiennej i drzwiowej, boazerii – to tylko część przykładów zastosowania farb oraz lakierów w naszych domach czy mieszkaniach. Zanim zabierzemy się do pracy musimy wybrać preparat, którym pokryjemy drewniane powierzchnie.

Jedna z możliwości polega na użyciu farb. Pamiętajmy jednak, że większość z nich dokładnie pokrywa malowaną powierzchnię i w związku z tym struktura drewna staje się całkiem lub prawie całkiem niewidoczna.Farby do drewna

Możemy zdecydować się na wodorozcieńczalne farby akrylowe, które nie zawierają szkodliwych substancji. Natomiast tworzą one nieco mniej trwałą powłokę, niż produkty alkidowe, które z kolei są mniej przyjazne dla naszego zdrowia oraz środowiska. Ostatnio dość modne są farby kredowe, dzięki którym możemy wykańczać meble w stylu prowansalskim lub shabby chic.

Jeśli zależy nam na nadaniu drewnianym przedmiotom innego koloru, a jednocześnie zachowaniu charakterystycznego dla nich wyglądu, możemy skorzystać z bejcy i lakieru. W takim wypadku trzeba wybrać jakiś odcień bejcy, a następnie zastanowić się jaki lakier do drewna będzie najlepszy. Natomiast biorąc pod uwagę, że nikt nie lubi narażać swojego zdrowia i bezpieczeństwa, lepiej decydować się na preparaty wodorozcieńczalne, niż rozpuszczalnikowe. Dzięki temu nie będziemy narażeni na wdychanie drażniących oparów. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci lub alergicy.

Czytaj także  Zrób ze swojego przedpokoju wyjątkowe miejsce.

Lakier może być stosowany również bez bejcy – w wersji bezbarwnej lub w jednym z kilkudziesięciu transparentnych kolorów, które są dostępne w sklepach. Poza tym zawsze możemy kupić lakierobejcę.

Kiedy szukamy odpowiedniego produktu do malowania drewna, zwróćmy również uwagę czy jest on matowy, półmatowy czy też z połyskiem, ponieważ każdy lubi coś innego.

Jakie farby i lakiery należy stosować na zewnątrz?

Meble ogrodowe, altanki oraz inne drewniane przedmioty, które znajdują się w naszych ogródkach czy na tarasie, potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.  Kiedy planujemy ich wykańczanie lub odnawianie musimy myśleć przede wszystkim o tym. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie nadać naszym krzesłom, stolikowi, altance itd. ładny wygląd.

Pierwszy etap malowania drewna, znajdującego się na zewnątrz, to impregnacja. Możemy wybrać produkt, który jednocześnie zabezpiecza oraz nadaje drewnianym powierzchniom ładny kolor. Impregnaty koloryzujące różnią się od bejcy tym, że ten drugi rodzaj wymaga dodatkowo zastosowania lakieru. Ewentualnie można zdecydować się na lakierobejcę, która zwykle nie wymaga nakładania dodatkowej warstwy ochronnej.

Wiele osób decyduje się na sam lakier. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby był przeznaczony do malowania przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Jego nakładanie nie jest zbyt pracochłonne, a tworzy trwałą powierzchnię ochronną. Poza tym dokładnie widać pod nim rysunek słoi. Natomiast zaleca się uprzednie zastosowanie impregnatu, który wniknie w drewno i dzięki temu będzie ono jeszcze bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe, powstawanie grzybów i pleśni czy działanie owadów.

Czytaj także  Nowoczesne meble biurowe

Jeśli chodzi o farby zewnętrzne do drewna, nadają mu intensywny kolor, a jednocześnie chronią przed promieniami UV, działaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi czy zabrudzeniami. Polecamy produkty wytwarzane na bazie wody, które podczas wysychania nie wydzielają nieprzyjemnych oparów.

homelighting