Eleganckie sztućce – cena czy forma?

O gustach się nie dyskutuje – to stara prawda. Każdy ma prawo do otaczania się tym, co mu się podoba, a wykwintność pojmować po swojemu. Piękna zastawa stołowa i eleganckie sztućce, z których dumna jest pani domu, dla innych mogą być wyrazem bezguścia, ale dobre wychowanie zabrania mówienia o tym głośno.

Wytworność jest subiektywna

Są ludzie, którzy cenią sobie prostotę, unikają zdobień zarówno w wyposażeniu domu jak i w swoich ubraniach. I taki styl jest dla nich wyrazem elegancji. Dla innych wytworność to strojne ozdabianie wnętrz i samego siebie. Są również tacy, którzy na co dzień lubią styl oszczędny w formie, ale wyjątkowe okazje podkreślają wyszukanym strojem i wykwintnym nakryciem stołu. Po prostu każdy człowiek ma inne poczucie estetyki i różne potrzeby. Stąd eleganckie sztućce, wysmakowana porcelana czy stylowy obrus dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Sztućce eleganckie znaczy drogie?

Szukając wyjątkowych nakryć stołowych, można natrafić na najprostsze w kształcie i formie komplety sztućców za kilkadziesiąt złotych albo za kilka tysięcy. Wszystko zależy od materiału, z którego zostały zrobione, ale także kto je zaprojektował i czy zostały wyprodukowane seryjnie czy ręcznie. Podobnie jest przy poszukiwaniu bogato zdobionej zastawy. Modny od kilku lat styl vintage spowodował pojawienie się na rynku sztućców stylizowanych na pochodzące z poprzednich epok. I znów w zależności od tego z czego i przez kogo zostały wyprodukowane, mogą kosztować niewiele lub krocie. W tym samym nurcie vintage jest interesujący trend łączenia stylów z różnych epok. Dla wielu mogą okazać się eleganckie sztućce o odmiennych niż tradycyjne kształtach, z uchwytami zdobionymi grawerem. Te droższe mogą być opatrzone wzorem czy literami zrobionymi na specjalne życzenie klienta. Popularność zyskuje grawerowanie sztućców logiem firmy.
Odkąd Polacy zaczęli tłumnie podróżować i odkrywać nowe smaki, na naszych stołach zagościły owoce morza i egzotyczne owoce. To spowodowało zapotrzebowanie na specjalne sztućce. Łatwo już kupić widelce do ostryg, ślimaków, szczypce i nożyce do homarów. Jeśli ktoś decyduje się na kupienie specjalnych sztućców, powinien zadbać, by ich styl i forma pasowała do pozostałych nakryć.

Czytaj także  Najlepsze zamrażarki do 2500 z

Kompletowanie zastawy nie należy do łatwych. Kupując pierwszy komplet eleganckich sztućców, trzeba mieć na uwadze, że z czasem możemy chcieć uzupełnić zestaw. Stąd warto zawczasu wybrać formę i linię taką, która rokuje, że za kilka lat nadal będzie w sprzedaży.

homelighting