Eleganckie sztućce – cena czy forma?

O gustach się nie dyskutuje – to stara prawda. Każdy ma prawo do otaczania się tym, co mu się podoba, a wykwintność pojmować po swojemu. Piękna zastawa stołowa i eleganckie sztućce, z których dumna jest pani domu, dla innych mogą być wyrazem bezguścia, ale dobre wychowanie zabrania mówienia o tym głośno.

Wytworność jest subiektywna

Są ludzie, którzy cenią sobie prostotę, unikają zdobień zarówno w wyposażeniu domu jak i w swoich ubraniach. I taki styl jest dla nich wyrazem elegancji. Dla innych wytworność to strojne ozdabianie wnętrz i samego siebie. Są również tacy, którzy na co dzień lubią styl oszczędny w formie, ale wyjątkowe okazje podkreślają wyszukanym strojem i wykwintnym nakryciem stołu. Po prostu każdy człowiek ma inne poczucie estetyki i różne potrzeby. Stąd eleganckie sztućce, wysmakowana porcelana czy stylowy obrus dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Sztućce eleganckie znaczy drogie?

Szukając wyjątkowych nakryć stołowych, można natrafić na najprostsze w kształcie i formie komplety sztućców za kilkadziesiąt złotych albo za kilka tysięcy. Wszystko zależy od materiału, z którego zostały zrobione, ale także kto je zaprojektował i czy zostały wyprodukowane seryjnie czy ręcznie. Podobnie jest przy poszukiwaniu bogato zdobionej zastawy. Modny od kilku lat styl vintage spowodował pojawienie się na rynku sztućców stylizowanych na pochodzące z poprzednich epok. I znów w zależności od tego z czego i przez kogo zostały wyprodukowane, mogą kosztować niewiele lub krocie. W tym samym nurcie vintage jest interesujący trend łączenia stylów z różnych epok. Dla wielu mogą okazać się eleganckie sztućce o odmiennych niż tradycyjne kształtach, z uchwytami zdobionymi grawerem. Te droższe mogą być opatrzone wzorem czy literami zrobionymi na specjalne życzenie klienta. Popularność zyskuje grawerowanie sztućców logiem firmy.
Odkąd Polacy zaczęli tłumnie podróżować i odkrywać nowe smaki, na naszych stołach zagościły owoce morza i egzotyczne owoce. To spowodowało zapotrzebowanie na specjalne sztućce. Łatwo już kupić widelce do ostryg, ślimaków, szczypce i nożyce do homarów. Jeśli ktoś decyduje się na kupienie specjalnych sztućców, powinien zadbać, by ich styl i forma pasowała do pozostałych nakryć.

Czytaj także  Jak ominąć kolejki podczas świątecznych zakupów? Oto nasze pomysły

Kompletowanie zastawy nie należy do łatwych. Kupując pierwszy komplet eleganckich sztućców, trzeba mieć na uwadze, że z czasem możemy chcieć uzupełnić zestaw. Stąd warto zawczasu wybrać formę i linię taką, która rokuje, że za kilka lat nadal będzie w sprzedaży.

homelighting