Czym malować posadzki betonowe, np. w garażu?

posadzki betonowe

Przy remontach domów najwięcej uwagi poświęca się tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniom, w których spędza się zdecydowanie najwięcej czasu. Ale dobrze jest też pomyśleć o garażu. Pomieszczenie, w którym trzyma się samochód często jest też małym warsztatem pana domu. Z tego już choćby względu warto zadbać, by również w garażu było czysto i przyjemnie.

Czy posadzka może ożywić całe pomieszczenie?

W garażach zdecydowanie najbardziej ponuro wyglądają posadzki. Beton jest nie tylko zimny ale i ma mało przyjemny szary kolor. Z tego względu warto zastanowić się nad jego pomalowaniem. To nie tylko sposób, żeby ożywić garaż, ale przede wszystkim zwiększyć trwałość posadzki.

Nie bez znaczenia jest jednak, jaką farbą wybierze się do malowania posadzki. To powinna być farba przeznaczona specjalnie do malowania betonu. Coraz częściej produkt taki pojawia się w ofercie różnych producentów. Jest też już kilka rodzajów farb przeznaczonych do malowania właśnie betonu.

Te podstawowe typy to:

– farby akrylowe,

– farby akrylowo-silikonowe,

– farby uretanowo-alkidowe,

– farby epoksydowe.

Szczególnie popularne są te pierwsze, bo są dość trwałe, szybko schną, dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej, a w dodatku dają różne wykończenie. Posadzka betonowa pociągnięta farbą akrylową może więc być błyszcząca, satynowa, półmatowa, a nawet matowa.

Czytaj także  Narzekasz na ból pleców? Poznaj 5 cech dobrego krzesła biurowego

Mniej trwałe są już farby akrylowo-silikonowe. Nie są tak odporne na szorowanie. W dodatku bardzo uboga jest też dostępna paleta kolorystyczna. Decydując się na farbę akrylowo-silikonową, można wybierać wśród zaledwie kilku podstawowych kolorów.posadzki betonowe

Wyjątkowo trwałe i wytrzymałe są farby uretanowo-alkidowe i farby epoksydowe, ale niestety mają też pewne wady. Długo schną, to również farby na wysoki połysk. Lepiej więc zawczasu zapomnieć o macie. W dodatku po ich zastosowaniu, pomalowanie posadzek po kilku latach farbą akrylową jest niewskazane.

Jak malować posadzki betonowe?

Na malowanie posadzek betonowych najlepiej jest poświęcić trochę czasu. By uzyskać pożądany efekt, beton trzeba malować nawet kilkakrotnie. Nie bez znaczenia są też przerwy między nakładaniem kolejnych warstw farby. Zaleca się, by te odstępy były co najmniej kilkugodzinne. Posadzki betonowe dobrze jest też malować w cieplejszych miesiącach, kiedy garaż można wietrzyć i tym samym znacznie skrócić czas niezbędny do wyschnięcia farby. Kiedy farba jest już położona, również lepiej się wstrzymać z korzystaniem pomieszczenia. Niektóre farby maksymalną trwałość uzyskują nawet po kilku dniach od malowania.

A co z kolorami?

Jeśli chodzi o kolory, to w garażu panuje pełna dowolność. Z reguły garaż to pomieszczenie ciemne, pozbawione okien. Jaśniejsza posadzka może więc trochę rozjaśnić garaż. Z drugiej jednak, im jaśniejsza posadzka, tym bardziej widoczne są zabrudzenia. Ostateczne znaczenie przy wyborze koloru powinien mieć więc po prostu własny gust. Niezależnie już jednak od tego, jaki kolor farby do malowania betonu się wybierze, z pewnością będzie on wyglądał znacznie lepiej, niż goła, surowa i szara posadzka.

Czytaj także  Odkurzacze bezprzewodowe - porównanie modeli 2022

homelighting