Zalety tynku akrylowego

Nowy dom zawsze wygląda pięknie, ale po kilku latach elewacji szarzeje i traci swój urok, a my stajemy przed zadaniem nałożenia nowej warstwy tynku. Musimy wybrać odpowiedni, a w sklepach jest ich sporo. W sklepach znajdziemy tynk akrylowy, siliaktowo-silikonowy i mozaikowy, a każdy z nich ma inne właściwości dostosowane do różnych warunków środowiskowych. Co wybrać?

Jakie właściwości ma tynk akrylowy?

Tynk akrylowy jest tynkiem cienkowarstwowym, a kupimy go pod postacią gotowej masy. Spoiwem w tynku akrylowym jest żywica akrylowa, a w składzie ma także fakturujące tworzywa nadające określoną strukturę. Jest on najczęściej wybieranym rodzajem tynku, gdy łączy w sobie wysoką jakość i rozsądną cenę. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wadą tynku akrylowego jest duża podatność na działania mikroorganizmów, co sprawia, iż po kilku latach użytkowania, na powierzchni tynku pojawiają się przebarwienia. By temu zapobiec, do tynku dodaje się biocydy, które chronią przed niekorzystnym działaniem pleśni i grzybów. Na występowanie glonów, alg czy grzybów szczególnie narażone są domy, które znajdują się w miejscach wilgotnych, czyli w pobliżu morza, jezior, rzek i stawów. W takich przypadkach należy zastosować inne rodzaje tynku, choćby tynk silikatowy. Tynk akrylowy nie może być stosowany w systemach ociepleń z wełną mineralną i do wykańczania elewacji z materiałów, które w dużym stopniu przepuszczają parę wodną. Jeśli ściany są stare i wilgotne, również musimy wybrać inny rodzaj tynku.

Czytaj także  Czego uczy akademia malarska

Przechowywanie i nakładanie tynk akrylowego

Dla zachowanie właściwości tynku akrylowego, należy ściśle przestrzegać zasad jego przechowywania. Nie kupujmy tynku w sklepie, w którym jest zimno i panuje zbyt duża wilgotność, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, iż stracił właściwą sobie ochronę biologiczną. Tynk nakładany w niskiej temperaturze będzie wiązał się zbyt długo i straci trwałość i warunki techniczne. Zbyt wysoka temperatura przechowywania i nakładania prowadzi do tego, iż tynk zbyt szybko twardnieje, powstają brzydkie zgrubienia i zaburzenia w strukturze nakładanego na ścianę tynku.

Dlaczego warto wybrać tynk akrylowy?

Bliskość ruchliwych dróg i autostrad sprawia, że powstają mikrowstrząsy. Nie są one odczuwalne dla człowieka, ale mogą powodować delikatne drgania. W połączeniu z mało stabilnym podłożem prowadzi to do tego, iż budynek drży, powstają rysy i pęknięcia. Na elewację takiego domu najlepiej wybrać tynk akrylowy, który jest elastyczny i ma wysoką odporność mechaniczną. Na bardzo nasłonecznione powierzchnie ścian nakładajmy tynk w jasnych kolorach. Jeśli będzie bardzo ciemny, może się mocno nagrzewać, a to jest powodem uszkodzenia i destrukcji tynku.

Tynk akrylowy ozdobi fasadę domu i ochroni budynek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli chcemy, by długo nam służył i ładnie wyglądał, pamiętajmy, by nakładać go zgodnie z instrukcją obsługi.

homelighting