Malowanie elewacji samemu

Malowania ścian w domu podejmuje się wielu osób, które na co dzień nie są malarzami. Malowanie elewacji zdaje się być jednak zadaniem dużo trudniejszym i wolimy zlecić je fachowcom. Czy faktycznie sami możemy nie dać rady? Wystarczy dobrze się przygotować, by cieszyć się pięknie odnowionym ścianami zewnętrznymi domu.

Zanim zabierzmy się za malowanie elewacji

Zanim wybierzemy się do sklepu z farbami, musimy dobrze ocenić stan podłoża. Ponadto, musimy wiedzieć, czym wcześniej były malowane ściany, by dobrać produkt, który dobrze pokryje tynk. Przed malowaniem trzeba znaleźć i usunąć przyczynę ewentualnych wad i uszkodzeń. Niewielkie rysy wystarczy pomalować farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności. Szersze niż rysy tynkarskie są pęknięcia, czyli rysy w podłożu. Tego typu rysy trzeba delikatnie poszerzyć, dobrze oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą. Jeśli zauważymy rysy konstrukcyjne, koniecznie musimy się nimi zająć przed malowaniem elewacji. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy ocenią stan budynku. Rysy najprawdopodobniej są konsekwencją osiadania budynku i nie da się ich
w żaden sposób zahamować, a przyczynę ich występowania trzeba usunąć. Osypujący się tynk trzeba pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Odpadający i odparzony tynk należy odkuć, a powstałe zagłębienie trzeba oczyścić, zagruntować, a następnie wypełnić je odpowiednią zaprawą wyrównawczą. Naloty związane z występowaniem mikroorganizmów (pleśnie, agi i mchy) usuwamy przy użyciu gotowych preparatów zwanych biocydami.

Czytaj także  Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego mieszkania?

Wybieramy farbę elewacyjną

Do malowania elewacji będziemy potrzebować wielu narzędzi, ale najważniejsza jest farba. Najpopularniejszymi farbami elewacyjnymi są farby akrylowe i silikonowe, którymi możemy malować podłoże organiczne i mineralne. Farby akrylowe cechują się niską paroprzepuszczalnością, dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci, silikonowe zaś zabezpieczają przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Niektóre z tych farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że w czasie deszczu spływające krople wiążą brud, który się zmywa.
W sklepach znajdziemy także farby cementowe, wapienne i silikatowe, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów i nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci, gdyż są paroprzepuszczalne.

Malowanie elewacji czas zacząć

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny dzień. Odpowiednia temperatura powietrza jest bardzo ważna – gdy będzie za zimno, tynk nie wyschnie, a w czasie upałów wyschnie zbyt szybko i powstaną nierówności. Otoczenie domu trzeba zabezpieczyć przed zachlapaniem. Potrzebujemy następujących narzędzi: szczotki do oczyszczenia elewacji, pędzla ławkowca do gruntowania ścian, wałka z wymiennymi rolkami i wysięgnikiem teleskopowym, a także wiadra
z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka. Nie zapomnijmy także o rusztowaniu lub drabinie.

Malowanie elewacji nie jest łatwe, ale jeśli dobrze je zaplanujemy i wykonamy starannie, na pewno nam się uda i odnowimy elewację. Piękny dom wynagrodzi nam trudy ciężkiej pracy.

Czytaj także  Czym wykończyć posadzkę w garażu?

homelighting