Kleje termotopliwe we florystyce

kleje we florystyce

Zadaniem florystów jest nie tylko łączenie kwiatów w okazałe bukiety, ale również tworzenie różnego rodzaju ozdób. Do dekoracji bukietów najczęściej wykorzystywane są kleje termotopliwe, które zyskują coraz więcej zwolenników. Dlaczego warto je stosować?

Kleje termotopliwe – co to jest?

Kleje termotopliwe, czyli inaczej hotmelt, to kleje, które aplikowane mogą być jedynie po stopieniu. W temperaturze pokojowej mają bowiem stały stan skupienia i nie wykazują właściwości klejących. W gospodarstwach domowych i mniejszych przedsiębiorstwach, takich jak kwiaciarnie, ich aplikacja odbywa się za pomocą pistoletu. Kleje termotopliwe kupuje się w postaci sztyftów dopasowanych do rozmiarów pistoletu. Mogą być transparentne lub kolorowe. To właśnie barwne kleje często wykorzystywane są we florystyce ze względu na swoje walory ozdobne. Pomarańczowe, fioletowe, czerwone czy zielone kleje świetnie wpisują się w kwiatowe dekoracje.

Co do klejenia?

By kleić klejem hotmelt należy wyposażyć się w pistolet na sztyfty. To niewielki wydatek – tego typu aplikator można kupić już za ok. 20 zł. Jednak jeśli chcemy wykorzystywać go np. w pracowni florystycznej lepiej zainwestować w nieco droższy model. Dobrym rozwiązaniem będzie aplikator bezprzewodowy. Dzięki niemu można kleić w każdym miejscu bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. Ponadto droższe pistolety mają również wiele dodatkowych funkcji, m.in. regulację temperatury. Wówczas można dokupić do nich kleje o niższej temperaturze topnienia. Świetnie sprawdzają się one w pracach artystycznych, które wymagają precyzji, ponieważ istnieje wtedy mniejsze ryzyko poparzenia. Standardowa temperatura topnienia kleju hotmelt to ok. 200 stopni Celsjusza, jednak we florystyce popularnością cieszą się kleje rozpuszczane w 100 – 120 stopniach. Łatwiej skleić nimi delikatne elementy dekoracyjne, takie jak suszone kwiaty czy wstążeczki. Często w lepszych pistoletach występuje też blokada wycieku. To przydatna funkcja, dzięki której po odstawieniu urządzenia klej nie będzie uwalniał się na zewnątrz.

Czytaj także  Odkurzacze bezprzewodowe - porównanie modeli 2022

Jak kleić klejem termopotliwym?

Aplikacja kleju hotmelt nie jest skomplikowana. Przed jej rozpoczęciem aplikator musi przygotować się do pracy. W prostych modelach o mniejszej mocy nagrzewanie trwa nawet 8 minut. Natomiast w droższych pistoletach czas ten może być skrócony do 2 minut. Po nagrzaniu do aplikatora wkładamy sztyft i uwalniamy klej na zewnątrz naciskając spust. Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ponieważ spoiwem o wysokiej temperaturze łatwo się poparzyć. Kleje hotmelt są niezwykle trwałe, więc zabrudzenie nimi może przysporzyć sporo trudności, szczególnie jeśli szybko się go nie pozbędziemy. Aby kleiło się wygodniej warto wyposażyć się w pistolet z wymiennymi dyszami. W bardziej zaawansowanych modelach często są one dołączane do zestawu. Dzięki dodatkowym końcówkom można uwalniać paski kleju różnej grubości, co jest bardzo przydatne, szczególnie w przypadku klejenia niewielkich powierzchni.

Kleje hotmelt świetnie sprawdzają się we florystyce. Nie straszne im delikatne kwiatowe ozdoby, a kolorowe sztyfty mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Ich aplikacja jest prosta i szybka, a same laski do klejenia nie są dużym wydatkiem.

homelighting